Uređenje kanala za odvođenje atmosferskih voda u dužini od 1.650 metara

U Gornjem Sinkovcu počelo je čišćenje kanala za odvodjenje atmosferskih voda, u dužini od 1.650 metara, što je samo jedna od 20-ak lokacija na kojima će biti uredjeni vodotokovi drugog reda i pripremljeni za predstojeći kišni period.

 

Iz gradskog budžeta za uredjenje Sinkovačkog kanala izdvojeno je nešto više od 32o hiljada dinara, a posle seče drveća i šiblja, uklanja se rastinje, a uz pomoć mehanizacije vade se nagomilani  mulj i otpad, a potom proširuje korito kanala. Poseban izazov predstavljaju zapušteni prostori ispod mostova.

Ova lokacija, samo je jedna od 2o-ak, prepoznatih kao potencijalna mesta za izlivanje vode iz korista i nastanak poplava, na kojima će u 2017. godini biti očišćeni delovi vodotokova drugog reda. Sa radovima se počelo 10. avgusta, a rok za završetak je 40 radnih dana.

– Do sada su izvedeni radovi na četiri lokacije: Lipovica, Kaštavar, Vinarce i Nakrivanj, gde je uloženo milion i 25o hiljada dinara. Za ove namene, ukupno je u 2017. Godini, iz gradskog budžeta  opredeljeno 4,5 miliona. Pored toga, sredstvima grada i Ministarstva poljoprivrede, finansira se  sanacija kanalske mreže u komasacionom području, u dužini od 7,8 kilometara.Vrednost radova je 5 miliona dinara, a sredstva su  grad i Ministarstvo, obezbedili u odnosu 30 : 70.      

Meštani Gornjeg Sinkovca ne mogu da se sete kada je kanal kroz njihovo selo čišćen, kažu možda pre nekoliko decenija, pa ne čudi da su svakog proleća, domaćinstva i put u njegovoj neposrednoj blizini , poplavljeni.

– Kao što i sami vidite, kanal je zapušten, u njemu je veliko korenje drveća, veliki broj barijera i prepreka, imovinsko pravni odnosi nisu rešeni na najbolji način, a na samoj trasi kanala su vlasnici pojedinih domaćinstava uzurpirali  po nekoliko metara. Nije nam namera da rušimo, već da postojeće kanale očistimo i sprečimo eventualne poplave.

Trasa Sinkovačkog  kanala, ukupne dužine 6,2 kilometra, počinje u Donjem Sinkovcu, a završava se na granici sa opštinom Lebane i mora se, zbog zapuštenosti, čistiti parcijalno:

– Prošle godine smo uradili prvu deonicu, od uliva u Hisarski kanal, do izlaza iz Donjeg Sinkovca, u dužini od 1.100 metara, ove godine očistićemo još 1.65o metara, a namera nam je da u naredne dve godine, završimo celu trasu kanala. Cilj je da naseljena mesta duž kanala, Vlase, Donje i Gornje Sinkovce i Donje Trnjane zaštitimo od poplava, kaže Boban Sokolović, šef odeljenja za privredu i poljoprivredu.

Iako su svesni da je za ovaj veliki posao bila neophodna pomoć  mehanizacije, meštani Gornjeg Sinkovca, priznaju da deo krivice zbog ovakvog stanja kanala, snose i sami:

– Moram da se zahvalim lokalnoj samoupravi , jer se neko posle 100 godina setio da postoji i selo Gornje Sinkovce. Istovremeno želim da zamolim meštane ove mesne zajednice da vode računa o kanalu, ne bacaju u njega smeće, komunalni ,  gradjevinski otpad  i biljne ostatke sa svojih njiva. Nema proleća da nismo plavljeni. Najčešće stradaju kuće i dvorišta pored kanala, ali i put, pa moramo zaobilazno, atarskim putem do grada. U 90 posto slučajeva, krivci smo mi sami. Nema ništa lakše, nego djubre baciti u kanal, a kad se zapuši i plavi, kriv nam je neko drugi, ističe predsednik Saveta, Goran Stevanović.

Kanali služe svima, ali niko posebno nije zadužen da se o njima brine, iako je održavanje u  nadležnosti  preduzeća ”Srbiija vode”. U neposrednoj blizini vode biljke bujaju, pa korita za kratko vreme  postanu mini džungle.  Redovnijim čišćenjem bi se takva situacija mogla preduprediti:

– Po Zakonu o vodama, drveće koje raste u vodnom zemljištu je državna imovina. Mesne zajednice mogu se obratiti zahtevom, Javno vodoprivredno preduzeće ”Srbija vode” izdaje mišljenje i ono je najčešće pozitivno. Inicijativu, dakle, mora pokrenuti mesna zajednica, a  preduzeće koje gazduje kanalima će obezbediti sredstva i izabrati izvodjača, čiji će zadatak biti da poseče drveće i rastinje iz kanala, objašnjava Sokolović.

Nakon katastrofalnih poplava, grad Leskovac je finansirao uredjenje i čišćenje kanala na devet lokacija, koja su bila uska grla u sistemu odbrane od ovih elementarnih nepogoda. Tokom prošle godine, radilo se na pojedinim deonicama devet vodotokova drugog reda, za šta je izdvojeno  3,8 miliona dinara.

S. Ć.

Check Also

Učenici Tehničke škole Rade Metalac osvojili nagradu za realizaciju projekta Solarno kube

Od ponedeljka 15.04. do srede 17.04. 2024. godine u Šapcu je održano takmičenje pod nazivom …

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *