Tinejdžeri sa lažnim nalozima na društvenim mrežama: Da li su Vaša deca bezbedna?

Društvene mreže su sve popularnije, a samim tim i roditeljska kontrola.

Dobra stvar je što većina roditelja aktivno prati pravila vezana za bezbednost na internetu i primenjuju razne vrste kontrole da bi im deca bila bezbednija na društvenim mrežama, kao što su Facebook, Twitter, MySpace. Loša vest je što mnoga deca pokušavaju da izbegnu roditeljsku kontrolu tako što kreiraju lađne naloge, za koje njihovi roditelji ne znaju.

Neki roditelji imaju pogrešno mišljenje da Facebook može da spreči ljude da prave duple naloge. Pravi nalog Vašeg tinejdžera ne mora sadržati ime i prezime, već samo nadimak.

Mnoge društvene mreže traže od korisnika da imaju samo jedan nalog, ali zapravo, najviše što mogu je da ograniče da se putem jedne email adrese otvori jedan nalog. Zakonski, jedini problem je kada neko kreira dupli nalog na tuđe ime, ali tinejdžeri koji kreiraju lažne naloge da bi zavarali njihove roditelje nisu legalni problem.

Iako nije nelegalno, to znači da postoji određena doza nepoverenja između tinejdžera i roditelja. Lažni profili nisu nužno znak da je tinejdžer uključen u neke opasne radnje, ali postoji znak da se vaš tinejdžer ne slaže sa vama u vezi privatnosti i roditeljske kontrole.

Postoje situacije kada roditelji moraju da koriste različite vrste nadzora, ali generalno, zaštita bezbednosti dece najbolje funkcioniše kada je dete upućeno u to da ga roditelji kontrolišu, jer tada imaju osećaj da se njihova privatnost poštuje i ne osećaju se ugroženim.

Društvene mreže su sve podložnije cyber kriminalu. Skoro svaka osoba je bila u situaciji da primi neki spam email. Bez obzira da li je to pokušaj krađe identiteta, ili samo virus koji je preuzet sa neproverenog sajta, ili prevarant koji se pretvara da je bogati stranac koji traži pomoć…

Ali u međuvremenu smo svi postali pametniji. Tradicionalni spam pristup je postao manje efikasan, i kao rezultat toga, prevaranti su se okrenuli ka društvenim mrežama, gde je teže odbraniti se.

Opasnosti lažnih naloga na Facebook-u

Možete pomisliti, pa šta ako imam par lažnih prijatelja? Šta može da se desi? Nažalost, lažni prijatelji vas mogu dovesti u opasnost:

-Hakovanje: Facebook nalozi su lako kompromitovani, često zato što koriste slabe šifre. Jednom kada se prevarant nađe na vašoj listi prijatelja, mogu iskoristiti informacije sa vašeg profila i tako doći do vaše šifre. Ili mogu pokušati da dobiju šifru od nekog koga vi poznajete.

-Prevare: Postoje mnoge tradicionalne prevare koje rade posebno dobro kada se sprovode kroz hakovani Facebook nalog. Jedna od uobičajenih prevara je i fišing napad, u kom dobijate zahtev za pomoć od „prijatelja“ na Facebook-u koji je igubio novčanik ili pasoš. Odatle ima više varijacija ovakvih zahteva, suština je da će vas pitati da pošaljete vašem „prijatelju“ određenu sumu novca u kratkom vremenskom periodu. Dok shvatite da to nije vaš prijatelj koji vas je kontaktirao, obično bude već kasno.

-Krađa identiteta: Potencijalno još opasnija je mogućnost da sa kompromitovanog naloga vašeg rijatelja, šalju zlonamerne linkove ili aplikacije za preuzimanje, često sa porukom „Hej, nadam se da će ti se svideti nova priča“ ili nešto slično. Jednom kada kliknete na taj link, fišing program biva instaliran na vaš računar, koji vodi do krađe identiteta, viruse, i ostale zlonamerne aktivnosti.

Krađa identiteta je jedna vrsta kriminalne aktivnosti koja koja uključuje neovlašćeno korišćenje vašeg imena i ličnih informacija, da bi vas pokrali ili počinili bilo kakav zločin u vaše ime. Krađa identiteta može biti sprovedena ili onlline, fizički koristeći odštampana dokumenta ili kombinacijom.

Rizici

-Biti obmanut tako da otkrijete vaše lične podatke kroz email, porukom, pismom ili telefonskim pozivom

-Krađa ili pristup dokumentima (računima iz banke, pasošu, vozačkoj dozvoli)

-Kada neko preko vašeg ramena gleda u računar ili ATM aparat dok podižete novac

Simptomi

-Ako ne dobijate izvode ili neka druga dokumenta- može se desiti da je neko dao drugu adresu umesto vaše

-Primate kreditnu karticu koju niste zahtevali

-Odbijaju vas za kredit iz nepoznatih razloga

-Izgubili ste ili vam je neko ukrao vaš pasoš ili ličnu kartu

-Ne možete da se prijavite na sajt koristeći vašu uobičajenu šifru

Prevencija

-Ne delite informacije o nalogu sa drugim ljudima

-Osigurajte se tako što ćete uvek imati ažuriran antivirus program

-Ako ste u mogućnosti pažljivo čuvajte vaša dokumenta na sigurnom mestu.

-Nikada ne otkrivajte lične informacije putem email-a, poruke, pisma ili telefona.

Šta da radite ukoliko je vaš identitet ukraden

-Reagujte brzo da bi šteta bila što manja

-Ako možete, pristupite i promenite vašu šifru koristeći jake šifre

-Ukoliko ne možete da pristupite, kontaktirajte tehničku podršku tog sajta, za dalje savete

-Promenite šifru i na drugim sajtovima za slučaj da su i one kompromitovane

-Ako od vas sajt traži odgovor na tajno pitanje, promenite i njega

-Proverite vaše ostale lične informacije, kao što je adresa, da bi se uverili da to nije promenjeno

-Prijavite nestanak ili krađu dokumenata u najkraćem mogućem roku

„Stavovi izneti u podržanom medijskom projektu nužno ne izražavaju stavove organa koji je dodelio sredstva“.

Check Also

Koncertna dvorana u Domu Vojske uskoro realnost

U Koncertnoj dvorani, koja će se smestiti u renoviranom Domu Vojske u Leskovcu, očekuje se …

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *