Susret turističkog i ruralnog razvoja na Visokoj poslovnoj školi strukovnih studija u Leskovcu

Slide Background
Build & Design
Build & Design
previous arrowprevious arrow
next arrownext arrow

Održivi ruralni razvoj u Srbiji podrazumeva unapređenje poljoprivrede, ali i aktivan rad na poboljšanju položaja seoskog stanovništva, kroz zapošljavanje van poljoprivredne prozivodnje, što bi rezultiralo podizanju standarda i sveobuhvatnom poboljšanju kvaliteta života na selu.

Ruralno područje naše zemlje karakteriše prirodna i društvena raznovrsnost. Na ovom podučju živi preko 55% stanovništva, koji učestvuju u stvaranju DBP sa 41%. To ukazuje na značajne potencijale rurulanog područja, kada je u pitanju društveno-ekonomski razvoj Srbije. Turizam predstavlja jednu od najznačajnijih industrija u svetu, sa konstatno pozitivnom stopom rasta, koja angažuje veliki broj komplementarnih delatnosti. Uzevši u obzir prirodno bogatstvo, kultruno nasleđe i tradicionalnu gastrnomsku ponudu juga Srbije, može se zaključiti da razvoj ruralnog turizma pruža značajne mogućnosti u pogledu podsticanja preduzetničke inicijative i razvoja porodičnog biznisa seoskih domaćinstva.

U Visokoj poslovnoj školi strukovnih studija Leskovac, 19.05.2016. godine, biće održana radionica na temu „„Ruralni turizam – Šansa koju ne treba propustiti“. Radionica se realizazuje u sklopu TEMPUS projekta „Modernizacija i harmonizacija turističkih studijskih programa u Republici Srbiji“ i ima za cilj podsitacije razvoja ruralnog turizma na području juga Srbije.

U okviru radionice, predavači će ukazati na razvojne potencijale turističke privrede u seoskom okruženju, koje poseduje određene osobenosti od opredeljujućeg značaja za kreiranje kvalitetnog turističkog proizvoda. Ove osobenosti ogledaju se u kvalitetnoj hrani, prirodnom ambijentu i specifičnim aktivnostima, što može pozitivno uticati na stvaranje atraktivnog ambijenta za privlačenje većeg broja domaćih i stranih turista. Takođe, biće ukazano na izvesna ograničenja u ovoj oblasti poslovanja, ali i potrebu za većim angažovanjem seoskog stanovništva u pogledu prevazilaženja istih.

Da podsetimo, projekat „Modernizacija i harmonizacija turističkih studijskih programa u Republici Srbiji“ se realizuje od 2013. godine i ima za cilj unapređenje kvaliteta studijskih programa iz ove oblasti, kroz njihovu modernizaciju u skladu potrebama turističkog tržišta. Takođe, ovaj projekat treba da doprinese razvoju kadrova koji su već angažovani u turizmu putem koncipiranja i izvođenja kvalitetnih programa obuka, uz odgovarajuću ekspertsku podrušku turističkoj privredi.

Visoka poslovna škola strukovnih studija Leskovac, kao partnerska institucija, učestvuje u realizaciji projekta sa Fakultetom za hotelijerstvo i turizam iz Vrnjačke Banje i Visokom tehničko-poslovnom školom iz Užica, koja je ujedno i nosilac projekta. U sprovođenju projektnih aktivnosti učestvuju i neobrazovne institucije iz oblasti turizma i to: Regionalna privredna komora Užice, Regionalna privredna komora Vojvodine, Turistička organizacija Leskovac, Turistička organizacija Zapadne Srbije. Pored navedenih domaćih institucija, aktivno učešće u projektu uzele su i visokoškolske institucije iz inostranstva Univerzitet iz Griniča (Velika Britanija), Tehnološki obrazovni institut iz Pireja (Grčka), Univerzitet iz Kljuja (Rumunija).

U dosadašnjem periodu, Visoka poslovna škola strukovnih studija Leskovac je, u okviru projektnih aktivnosti, reakreditovala studijski program Turizam i ugostiteljstvo i akreditovala novi studijski program Menadžment tehnologije hrane i gastronomija. Navedni studijski programi, razvijani su u skladu sa standardima obrazovanja Evropske Unije, a po ugledu na slične programe koji se izvode u referentnim obrazovnim institucijama širom Evrope. Implementacija navedenih stidjskih programa, već pokazuje prve pozitivne rezultate. Naime, studenti prve genenracije studijskog programa Menadžment tehnologije hrane i gastrnonomija na tamičenjima održanim u gradovima Jaši (Rumunija) i Sveti Vlas (Bugarska), osvojili su Moldavian kulinarski kup, Balkan kulinarski kup i preko pedest zlatnih, srebrnih i bronzanih medalja.

Takođe, u toku dosadašnje realizacije projekta, Visoka poslovna škola strukovnih studija Leskovac je realizovala i veći broj obuka za turističke radnike, kao i radionica koje su imale za cilj razvoj turisitčke privrede i podizanje kvaliteta turističke ponude na području juga Srbije.

Check Also

Ružić: Izmenama Zakona o dualnom obrazovanju unapređujemo kvalitet obrazovanja

Ministar prosvete Branko Ružić prilikom posete Leskovcu i Viskoj poslovnoj školi , na kojoj je …

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *