Skoro svaki deseti stanovnik našeg regiona ima neki oblik bubrežne bolesti

Služba za nefrologiju Opšte bolnice Leskovac, u saradnji sa Preventivnim centrom Doma zdravlja i leskovačkim Zavodom za javno zdravlje, povodom 9. Marta, Svetskog dana bubrega, organizovala je godine besplatne preventivne preglede građana.

Svetski dan bubrega obeležava se na inicijativu Međunarodnog društva za nefrologiju i Internacionalnog udruženja Fondacija za bubreg u više od 100 zemalja širom sveta. Od 2006. godine obeležava se svakog drugog četvrtka u martu mesecu. Cilj je podizanje svesti o važnosti bubrega, organa koji ima ključnu ulogu u održavanju života i upoznavanje javnosti da su bolesti bubrega česte, opasne i izlečive. Slogan ovogodišnjeg Svetskog dana bubrega „Bubrezi i gojaznost – zdravi stilovi života za zdrave bubrege” ima za cilj da istakne činjenicu da povećanja znanja i svesnosti o faktorima rizika za nastanak bolesti bubrega kao i promocija zdravih stilova života koja uključuje pre svega pravilnu ishranu i fizičku aktivnost, mogu u značajnoj meri da pomognu u sprečavanju nastanka ovih bolesti.

Bolesti bubrega moguće je na vreme dijagnostikovati. Pregledom uzorka mokraće, krvi i krvnog pritiska mogu se otkriti rani znaci bolesti.

U okviru obeležavanja Dana bubrega u Leskovcu, kontrole šećera u krvi i krvnog pritiska obavljane su u holu Doma zdravlja, a akcija, koja je trajala od 10 do 13 časova, je naišla na veoma dobar odziv građana.

Povećanje broja dijabetičara i osoba sa povišenim krvnim pritiskom je trend u svetu, a poslednjih godina prenosi se i kod nas. Ove dve bolesti vrlo često idu zajedno, a neretko su udružene i sa bolestima bubrega, pa je zato je prevencija veoma važna. Preveniranjem dijabetesa i hipertenzije, mi preveniramo i bolesti bubrega. Zato savetujemo da svako ko ima povišen pritisak ili šećer, redovno ide na kontrolu,  da uzima lekove, da brine o načinu ishrane i dnevnim aktivnostima, jer u suprotnom može doći do pojave bolesti bubrega, čiji je krajnji stadijum – terminalna bubrežna bolest kada organi otkazuju i kada moramo nekom metodom zamene bubrežne funkcije, hemodijalizom ili transplantacijom da nadoknadimo ono što bubrezi obično rade, kaže prim. dr Miomir Prokopović, načelnik Službe za nefrologiju sa centrom za dijalizu leskovačke Opšte bolnice.

Procenjuje se da svaki deseti stanovnik našeg regiona ima neki oblik bubrežne bolesti, dok je u svetu situacija još dramatičnija, jer se smatra da preko 11-12 posto ukupne populacije ima neki oblik bolesti. U Opštoj bolnici Leskovac, već nekoliko godina postoji Centar za bubrežne bolesti, koji je izgrađen i opremljen zahvaljujući razumevanju Ministarstva zdravlja, tako da je veliki broj pacijenata sa našeg područja dobilo odgovarajuću zdravstvenu zaštitu, dodaje dr Prokopović.

Dr Prokopović je danas ukazao i na značaj donorstva, jer je transplantacija bubrega najefikasnija metoda lečenja pacijenata u stadijumu terminalne bubrežne insuficijencije.

U okviru današnje akcije, Republički fond za zdravstveno osiguranje zainteresovanim građanima pružao je mogućnost potpisivanja donorskih kartica.

A. Jovanović

Check Also

Sajam zapošljavanja u četvrtak u Leskovcu: Evo koje firme traže radnike

Na prvom ovogodišnjem Sajamu zapošljavanja u Leskovcu, učešće je prijavilo 31 poslodavac iz oblasti drvoprerađivačke, …

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *