ROSTILJIJADA 2017 Da li ste čuli za praistorijske pljeskavice ?

Leskovački muzej aktivno se uključio u organizaciju leskovačke Roštiljijade, pripremom različitih sadržaja, koji prateći program manifestacije ove godine čine izuzetno bogatim. Muzej na otvorenom, povratak u praistoriju, izložbe i organizovane posete turista Caričinom gradu i Tekstilnom muzeju u Strojkovcu, doprinos su ove ustanove kulture uspehu 28. Festivala roštilja.

Tragajući za načinima da se gradjanima približi bogata kulturno-istorijskla baština Leskovca i okoline, Muzej se odlučio za nekoliko programa, medju kojima je verovatno najzanimljiviji- postavka na otvorenom, interaktivna prezentacija gradje i istraživanja.

Na platou ispred muzeja, nalazi se štand na kome su se našli suveniri, publikacije i originalni fragmenti keramike  sa starim leskovačkim izrekama, latinskim citatima i vizantijskim zagonetkama. Neposredno pored je i originalna kuća iz praistorije.

– Ova naša ideja je bila u susret publici. Izadjimo na otvoreno i tu oživimo prošlost. Ova kuća iza nas je delo ruku naših majstora, uz asistenciju naših stručnjaka i tehničke službe i ona izgleda upravo onako kako je izgledala u praistoriji. Bilo je problema u nabavci gradje i zemlje, ali je veliko zadovoljstvo , što su tokom gradnje, Leskovčani zastajkivali, raspitivali se o kući, davali sugestije i komentare. Posle mesec dana smo je završili, a unutar nje smestili i originalnu keramiku, pronadjenu prilikom iskopavanja. Kuća je rekonstrukcija nadzemnog objekta sa Hisara iz perioda od 14. do 12. veka pre nove ere, odnosno poznog bronzanog doba. Izgradjena je uglavnom od drveta , a kako autentični materijal nije mogao biti sačuvan zbog svojih karakteristika, rekonstrukcija je izvršena na osnovu otkrivenih otisaka drvenih stubova, objašnjava kustos-arheolog Smilja Jović. Ona kaže da je replika izgradjena od prepletenog pruća, koje je zatim prekriveno smesom od slame i blata. Krov je pokriven trskom, a u kući se nalazi peć, tu su originalne posude od pečene zemlje, zidana peć, preklade, tegovi, kameni žrvnjevi i kremeno orudje.

Naši prapreci pekli su hleb, jeli kašastu hranu, uzgajali žitarice i povrće, a neke od tih praistorijskih specijaliteta, probali su novinari, a moći će i gradjani, koji narednih dana posete muzej na otvorenom:

– Prilikom istraživanja pronašli smo velike ostave za zrnevlje, koje je ispitao arheobotaničar Medović i konstatovao da je na ovim prostorima najviše gajen grašak, te da klimatski uslovi Leskovca najpre odgovaraju uzgoju mahunarki.Od povrća je uzgajan bob, sočivo i gorka grahorica, a od žitarica – ovas, ječam, proso, raž i neka vrsta divlje pšenice.   

                                                            

Arheolozi prepostavljaju da su prastanovnici Leskovca jeli i ribu i meso, ali to, zbog nedostatka životinjskih ostataka nije moguće sa sigurnošću potvrditi, ističe Smilja Jović, zato je praistorijska pljeskavica vegetarijanska i sastoji se od prosa, graška i sočiva.

Pored ove zanimljive i pre svega neobične interaktivne postavke, muzej je za naredne dane pripremio još dve izložbe ” Perkusioni pištolji i revolveri”, autora Vuka Obradovića i ”Veliki rat vidjen očima malog čoveka” Nataše Tomić. U gradskoj kući za petak je planirana i jedna zanimljiva prezentacija pod nazivom “Roštilj i vino, slažu se fino”.

– Narodni muzej u Leskovcu ima odličnu saradnju sa gotovo svim istorodnim institucijama u Srbiji, pa će u petak, u Gradskoj kući gostovati Kompanija Vino-župa Aleksandrovac, koja će pored svojih proizvoda, prirediti izložbu o načinima prerade voća. To je, inače deo projekta ”Osveži se kulturom”, u kojoj Narodni muzej u Leskovcu učestvuje već gotovo jednu deceniju.Ima li bolje prilike da se posetioci kulture upoznaju sa istorijom Leskovca i aktivnostima muzeja, nego da, u pauzi izmedju doručka i ručka, posete muzej, Gradsku kuću ili muzej na otvorenom, poručio je muzejski savetnik Veroljub Trajković.

Narodni muzej, u toku trajanja Roštiljijade, organizuje i grupne posete Tekstilnom muzeju u Strojkovcu, odnosno Caričinom gradu, a sve vreme za posetioce su otvorena vrata matične zgrade i Gradske kuće.

“Stavovi izneti u podržanom medijskom projektu nužno ne izražavaju stavove organa koji je dodelio sredstva”

 

Check Also

Učenici Tehničke škole Rade Metalac osvojili nagradu za realizaciju projekta Solarno kube

Od ponedeljka 15.04. do srede 17.04. 2024. godine u Šapcu je održano takmičenje pod nazivom …

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *