PREPORUKAMA DO ZAPOSLENJA Projekat Okružne organizacije slepih i slabovidih

Slide Background
Build & Design
Build & Design
previous arrowprevious arrow
next arrownext arrow

Okružna organizacija slepih i slabovidih u Leskovcu privodi kraju realizaciju projekta ‘’Preporukama do zaposlenja’’, koji Savez slepih Srbije sprovodi u saradnji sa Udruženjem, a finansira Ministarstvo rada. 15-odnevnu obuku za pustovanje vune i izradu umetničkih proizvoda ovom tehnikom, završava pet članova leskovačkog udruženja.

Pretposlednji je dan obuke i polaznici već iskusnim pokretima privode kraju radove na započetim podmetačima. Pored njih , činije sa vodom i sapunima, jer se upravo njihovim nanošenjem vuna pustuje, a u rukama igle, kojima se vlakna mrse, kako bi se sačuvala kompaktnost. Petoro članova Udruženja slepih i slabovidih steklo je nova znanja i veštine, koje će upotrebiti kako bi poboljšali svoju materijalnu situaciju, ili rešili pitanje egzistencije.

-Partner na projektu nam je Etno mreža i to je deo jedne šire priče, koja je pokrenuta sa ciljem da se, po završenim obukama, uposli 1.000 žena iz kategorije teško zapošljivih. Upotrebni i ukrasni predmeti koje one izradjuju, trebalo bid a budu otkupljeni i potom, poklanjani zvaničnim delegacijama i diplomatskim predstavnicima drugih zemalja. Osim Leskovca, Nacionalni savez slepih je, u ovaj program obuke uključio i Zrenjanin, ističe sekretar Udruženja, Mirjana Vuković.

Marina Djordjević spada u kategoriju slabovidih lica i , od kako se suočila sa bolešću, više je zanimaju takozvani ručni radovi, a posebno se raduje onima u kojima je moguće iskazati sopstvenu kreativnost i maštovitost. Pustovanje vune je novo iskustvo, za koje veruje da će je ispuniti i pružiti priliku da nešto i zaradi.

Predavač Zlatica Jankulovski, licencirani edukator u oblasti pustovanja vune, ističe da su Leskovčanke naučile da u ovoj tehnici izraduju lopte, kao najstarije igračke, torbica sa otvorom I preklopom I podmetače različitih oblika i da je sa polaznicima bilo vrlo jednostavno raditi:

– Kao novi izazov, rad sa vunom su vrlo rado prihvatile. Obuka je trajala 15 dana, ili osam školskih časova i za to vreme, što je dovoljno da se savladaju osnovi tehnike. Ja sam zadovoljna postignutim, a verujem da su i one.

Udruženju će, nakon radionice, ostati sto za pustovanje, koji će koristiti kada i drugi zainteresovani članovi budu uključeni u radionice za izradu proizvoda od pustovane vune.

S.Ć.

Check Also

Grad isplatio subvencije za boravak dece u privatnim vrtićima

Danas je iz budžeta grada iplaćena suma od 9.106.628 dinara za boravak dece u privatnim …

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *