Kako pravilno izabrati đubrivo za predstojeću prihranu pšenice

Slide Background
Build & Design
Build & Design
previous arrowprevious arrow
next arrownext arrow

Krajem zime i početkom proleća veoma je važno omogućiti usevima da kvalitetnije i bolje započnu novu sezonu, kažu savetodavci za ratarstvo leskovačke Poljoprivredne stručne službe.

 

U toku zimskog perioda pšenica kao ozima kultura nalazi se u fazi mirovanja. Iz zimskog sna,  sa lepim vremenom ona se budi i počinje njeno bokorenje. Ukoliko je zima bila kišovita, dolazi do gubitka azota usled ispiranja, a ako je bila blaga, doći će do znatne uštede prilikom prihrane pšenice.

Ratari pre prihrane treba da urade jedan važan posao – da izvrše analizu zemljišta kako bi dobili podatak o sadržaju pristupačnog azota, odnosno njegovih mineralnih oblika, amonijačnog i nitratnog, objašnjava Boban Stanković, savetodavac za ratarstvo i povrtarstvo leskovačke Poljoprivredne stručne službe. Ta dva oblika azota su ono čime se pšenica hrani. Analiza zemljišta radi se redovno, čak i ako je bila izvršena prethodne godine. Cilj je da se uz minimalno ulaganje dobije najbolji efekat. Brojna višegodišnja iskustva pokazala su da su dve prihrane pšenice sasvim dovoljne. Na na našem području za prihranjivanje pšenice potrebno je primeniti 200-300 kilograma KAN-a  po hektaru, UREE 130-150 kg ili oko 180-200 kg/ha AN-a. Ove količine đubriva potrebno je primeniti tokom februara, a najkasnije do 15 marta. Drugo prihranjivanje treba obaviti krajem marta i početkom aprila – pred vlatanje, dodaje Stanković.

Na tržištu imamo širok asortiman đubriva. Postoji KAN, odnosno kalcijum-amonijum-nitrat, koje ima 27% azota,  AN, odnosno amonijum-nitrat, zatim UREA-koncentrovano azotno đubrivo sa 46% azota. Naša preporuka ratarima je da koriste KAN I UREU. KAN je  univerzalno đubrivo i preporučujemo ga na kiselim zemljištima. AN je dobro đubrivo, ali samo za određene tipove zemljišta. Nije dobar za zemljišta koja su propustljiva, peskovita i slično. Na njima posle obilnih kiša đubrivo može potpuno da nestane iz zone korenovog sistema, kaže Boban Stanković.

UREA može primeniti na zemljištima koja nisu ni preterano kisela ni preterano karbonatna. Ovo đubrivo pogodno je za zemljišta neutralne reakcije,  pH od 6 do 7. Kod kiselijih zemljišta UREA može dodatno da ih ukiseli, a na karbonatnim zemljištama može da dođe do potpunog gubitka njenih vrednosti, objašnjava Stanković.

Check Also

Školarci od petka na mini raspustu

Prolećni raspust ove godine doneće učenicima punih deset dana odmora “u komadu”, što će biti …

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *