OKTOBARSKA NAGRADA U PRAVIM RUKAMA: Aleksandra Cvetanović, najbolja mlada naučnica u Srbiji – ponos Leskovca

Slide Background
Build & Design
Build & Design
previous arrowprevious arrow
next arrownext arrow

Kažu da su najbolji promoteri jednog grada mladi i uspešni ljudi, oni koji su njegova budućnost.

Leskovac ima naučnicu koja u našoj zemlji ali i svetu koristi svaku priliku da pored velikog znanja i talenta predstavi i kulturu, običaje i specijalitete svoga grada. Njen potencijal i vrednost prepoznao je i naš grad, pa je jedna od najtalentovanijih naučnica u Srbiji dobila i “Oktobarsku nagradu grada Leskovca”- Oktobarsku medalju za 2019. godinu, najprestižnije priznanje koje joj je dodeljeno za izuzetne rezultate ostvarene u oblasti tehnoloških nauka i promociju grada Leskovca.

Reč je o Aleksandri Cvetanović, Naučnom saradniku na katedri za biotehnologiju i farmaceutsko inženjerstvo Tehnološkog fakulteta Novi Sad, koja nosi titulu najboljeg mladog naučnika- istraživača. Ova mlada Leskovčanka nedavno je dobila prestižnu nagradu pod nazivom “Danubius Young Scinetist Award” koja definiše najbolje mlade naučne radnike iz 14 zemalja, a koju dodeljuje austrijsko Ministarstvo nauke u saradnji sa Institutom za centralnu Evropu.

O svojim dostignućima, radu, putovanjima i druženju sa kolegama iz različitih zemalja za portal Dnevnik Juga, govori ova mlada i perspektivna naučnica.

“Nagrada za najboljeg naučnika za mene predstavlja motivaciju da dalje radim na sebi i da svoja istraživanja koja su vezana za prirodna bioaktivna jedinjenja, njihovu izolaciju i njihovu dalju primenu unapređujem do stepena primene u različite lekovite preparate. Tema moje doktorske disertacije bila je izolacija apigenina – biomolekula iz cveta kamilice koji je jak spazmolitik koji kao takav otklanja grčeve u mišićima. Naše ambicije su da proizvedemo lek za ublažavanje bolova i grčeva u stomaku- ističe Cvetanovićeva.

Ova mlada naučnica kaže da zvanje doktora nauka nije titula već posvećenost radu i znanju, a po njenim rečima znanje nam omogućuje progres. Njen rad prepoznat je i u Leskovcu te je tako svojim priznanjima dodala i “Oktobarsku nagradu grada Leskovca”, kojom je kako kaže izuzetno iznenađena ali i počastvovana. Iskoristili smo ovu priliku da je upitamo zašto se odlučila za ostanak u našoj zemlji s obzirom na činjenicu da se većina mladih i uspešnih odluči na korak odlaska u inostranstvo.

“Više je razloga zbog kojih sam se odlučila za ostanak. Mi Leskovčani smo poznati po upornosti i istrajnosti te ja svoj rad posmatram kroz ove parametre a svakako da je rad u svetskim labaratorijama lakši, sve je digitalizovano i potreban je samo jedan klik do rešenja, a kod nas ta istraživanja idu korak po korak, a ti koraci za mene predstavljaju izazove. Po mom mišljenju svaki mladi naučnik treba da ima iskustvo rada u inostranstvu . Meni je on omogućio da pored rada na svetski priznatim univeritetima razmenjujem znanje, iskustvo i kulturu sa kolegama sa drugih kontinenata. Iako radim u Novom Sadu uvek sa ponosom ističem da sam iz Leskovca i tako kolegama predstavljam znamenitosto našega grada, naše vrednosti, kulturno i istorijsko blago. Ljudima širom Srbije ali i sveta je dobro poznata naša kuhinja, a ja se prilikom svake posete “natovarim” teglama ajvara koje sam nosila čak do Portugalije – dodaje kroz smeh Aleksandra.

Njeni planovi za budućnost su da pođe stazama kojima do sada niko nije prošao, i da ostavi trag u vremenu. Što se tiče njenih istraživanja u procesu ispitivanja je i biljka Burjan koji se nalazi pokraj puteva, a koja po njenim rečima uništava ćelije raka, te se nadamo da će se ovim otkrićem Aleksandra uvrstati u red svetski poznatih i priznatih naučnika.

Ina Dendić

Check Also

Leskovac bogatiji za dve devojčice

U porodilištu Opšte bolnice Leskovac u prethodna 24 časa rođene su dve bebe. Leskovac je …

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *