Od danas besplatna pravna pomoć za ranjive kategorije društva

Slide Background
Build & Design
Build & Design
previous arrowprevious arrow
next arrownext arrow

Ministarka pravde u Vladi Republike Srbije Nela Kuburović izjavila je da je to ministarstvo preduzelo sve mere i donelo neophodne podzakonske akte kako bi uspešno počela implementacija zakona koji od danas građanima garantuje besplatnu pravnu pomoć.

Kuburović je u izjavi za Radio-televiziju Srbije (RTS) istakla da građani koji su se zbog siromaštva ili drugih teških životnih prilika teško odlučivali da pravdu potraže pred sudom od danas mogu da računaju na besplatnu pravnu pomoć.

Ona je navela da je izvršen upis u registar lica koja pružaju besplatnu pravnu pomoć, pri čemu je više od 300 pravnika koji ispunjavaju uslove prošlo obuku i dobilo dozvole od Ministarstva pravde.

Opštine su i do sada, prema Ustavu, bile pružaoci besplatne pravne pomoći. Novina je da moraju imati specijalizovana lica koja mogu da obrađuju zahteve i donose rešenja da li neko ispunjava uslove u skladu sa zakonom ili ne, objasnila je ministarka.

Prema njenim rečima, građani sa zahtevom odlaze u lokalnu samoupravu i podnose odgovarajuću dokumentaciju kojom dokazuju da pripadaju grupi koja ima pravo na besplatnu pomoć.

U roku od osam dana, kako je istakla, lokalna samouprava treba da obradi zahtev i utvrdi da li lice ispunjava uslove. Ako ispunjava, donosi se posebno rešenje i lice se upućuje kod konkretnog advokata koji pruža pravnu pomoć.

Kuburović je precizirala da je Advokatska komora Srbije Ministarstvu pravde dostavila listu od 3.000 advokata koji se upisuju u registar, koji će biti javno dostupan na sajtu ovog ministarstva.

Građani ne određuju advokata, već zaposleni u lokalnoj samoupravi kontaktiraju Advokatsku komoru Srbije, koja će ravnomerno rasporediti slučajeve određenim advokatima sa liste, podvukla je ona.

Prema njenim rečima, usluga advokata je besplatna za građane, ali će biti plaćena iz budžeta Republike i lokalnih samouprava.

Besplatnu pravnu pomoć mogu da zatraže ljudi na rubu egzistencije, korisnici socijalne pomoći i oni koji bi plaćanjem skupih sudskih troškova to postali, ali i ranjive grupe, žrtve nasilja, azilanti, žrtve trgovine ljudima, osobe koje nisu radno sposobne i izbeglice.

U pripremu Zakona o besplatnoj pravnoj pomoći, Srbija je ušla pre 15 godina. To je jedan od najvažnijih propisa u pregovorima sa Evropskom unijom o Poglavlju 23.

Check Also

Evo ko u sredu ostaje bez struje!

Ogranak Elektrodistribucija Leskovac izvodiće radove na redovnim godišnjim revizijama TS. Zbog toga će u sredu, …

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *