OD BANJANJE DO SPORTA Otvorena izložba o plivanju u Vlasotincu

U galeriji Narodne biblioteke „Desanka Maksimović“ otvorena je izložba fotografija i dokumenata o razvoju sportskog plivanja u Vlasotincu. Izložba je nazvana „ Plivanje u Vlasotincu, od banjanje do sporta“.

U prepunoj galeriji prisutnima se najpre obratio v.d. direktora biblioteke Srba Takić i rekao da je ovo još jedna prilika da se podsetimo i istovremeno otrgnemo od zaborava deo vlasotinačke istorije, da se mladi sugrađani a i svi prisutni sete na jedno prošlo vreme, na ljude koji su ime Vlasotinca proneli širom nekadašnje zemlje baveći se plivanjem.


Obraćajući se prisutnima Slobodan Ćukalović, jedan od organizatora izložbe je istakao da je plivanje bilo jedan od značajnih sportova u periodu od 1953. do 1965. godine. Da su tada Vlasotinčani u ovom sportu postizali veoma dobre rezultate i na republičkom nivou.

„Bazen koji je nekada postojao u Vlasotincu upravo je dar Plivačkog saveza Srbije za postignute rezultate naših plivača. Izložbom smo hronološki hteli da podsetimo na razvoj sportskog plivanja u Vlasotincu, da se podsetimo na doajene vlasotinačkog plivanja. Želimo da podstaknemo ljude da ponovo pokrenemo ono što je nekada bilo u Vlasotincu, a sportsko plivanje je svakako deo toga“, kazao je Slobodan Ćukalović.
Govoreći o razvoju sportskog plivanja, o plivačima koji su ime svog mesta proneli širom nekadašnje Jugoslavije, Petar Šušulić, profesor fizičke kulture u penziji je rekao da je sportsko plivanje u Vlasotincu kratko trajalo ali je bilo veoma burno.

„Zbivanja iz većih mesta u svoje sredine uglavnom su donosili studenti, tako je i sa plivanjem, razvoj sportskog plivanja u Vlasotincu upravo se veže sa prvom generacijom studenata. Prva poratna generacija studenata upravo je udarila kamen temeljac vlasotinačkom plivačkom sportu, među njima veliku ulogu imali su Rade Bajić , Bogdan Petrović, Zoran Dimitrijević, Slavoljub Krainčanić, Dušan Valčić, Tomislav Šušulić, Aleksandar Mladenović i drugi. Nije bilo sporta u našem gradu gde svoj deo nije imao i Pera Živković , pa je tako bilo i u plivanju. Onda se takmičilo u mnogim mestima širom zemlje. Pored muškog formiran je i ženski plivački klub. Svoj doprinos klubu dale su Gordana Hadži Đokić, Verica Hadži Đokić, Nadica Bajić, Jelena Bošković, sestre Dušanka i Olgica Živković i mnoge druge. Na tamičenjima su uglavnom postizani veoma dobri rezultati, prva ili druga mesta, iako tada nismo imali bazen. Treniralo se u vadi u Vlasini. Ali iz raznih razloga klub nije dugo opstao i postao je deo plivačke sekcije pri Društvu za telesno vaspitanje „Partizan“ i tako je vremenom Vlasotince ostalo bez kluba, sada se uglavnom svi bave rekreativnim plivanjem, mada potencijala za razvoj ovog sporta ima“ , rekao je Petar Šušulić.

Narodna biblioteka “Desanka Maksimović“ izložbu je pripremila u saradnji sa Udruženjem Vlasotinčana u Beogradu „Vlada Ilić“.

Check Also

Koncertna dvorana u Domu Vojske uskoro realnost

U Koncertnoj dvorani, koja će se smestiti u renoviranom Domu Vojske u Leskovcu, očekuje se …

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *