Obeležena stogodišnjica Jablaničko-Topličkog ustanka

Slide Background
Build & Design
Build & Design
previous arrowprevious arrow
next arrownext arrow

Ustanak na jugu Srbije ili narodna buna, bio je srpski ustanak protiv bugarske i austrougarske okupacije za vreme Prvog svetskog rata. Obeležavanje Topličkog ustanka je sastavni deo državnog programa obeležavanja godišnjice oslobodilačkih ratova Srbije.
 
Odluka za početak ustanka je doneta nakon što su bugarske okupacione vlasti započele nasilnu mobilizaciju srpskih mladića na teritoriji Tolice, Jablanice i Puste reke. Toplički ustanak je bio jedini ustanak u nekoj okupiranoj državi tokom celog I svetskog rata. Posle povlačenja srpske vojske kroz Crnu Goru i Albaniju, okupirana Srbija je bila podeljena između Austrougarske i Bugarske. U srpske crkve su dovođeni bugarski popovi, a srpske ikone su zamenjivane bugarskim. Na školskim svečanostima deca su morala da govore kako su zadovoljna što su ponovo povratila svoju bugarsku nacionalnost. Uz zabranu jezika i pisma, Bugari su menjali imena i prezimena porodicama, a svi udžbenici na srpskom jeziku su oduzeti od stanovništva.

Opštinska biblioteka: “Petar Petrović Njegoš” je u saradnji sa opštinom Medveđa organizovala obeležavanje stogodišnjice Jablaničko-Topličkog ustanka. Početak svečanosti započela je polaganjem venaca na spomeniku palim borcima na Vidikovcu od strane Opštine Medveđa, boračkih organizacija iz Medveđe, Leskovca, Lebana i Vlasotinca. Nakon osveštanja spomenika i obraćanja predsednika opštine Medveđa, dr Nebojše Arsića, predstavnici boračkih udruženja i organizacija su upoznali prisutne sa istorijskim činjenicama o samom događaju.

 
Nastavak svečanog obeležavanja preseljen je u zgradi Kulturnog centra, gde je bila postavka Narodnog muzeja iz Leskovca sa istorijskim spisima i fotografijama vezane za Jablaničko-Toplički ustanak. 
 
“Okupatora danas nema i ne smemo dozvoliti da se ikada ovakav zločin nad srpskim stanovništvom ponovi. Kada svoj narod branite, ne činite to oružjem samo. “Oružje” kojim se branimo može biti i pesma, knjiga, pismo i jezik, očuvanje vere, a naravno i sećanje na sve one koji su život dali za slobodu, na sve hrabre i ponosne pale borce. Zato danas osećam neki ponos, privilegiju ali i ogromnu obavezu kao potomak mojih hrabrih predaka koji su život dali za ovaj kraj, da podsećam naše mlade naraštaje da se istorije naše treba ponositi. Ona se uči, pamti i poštuje.” -rekao je dr Nebojša Arsić.
 
Biblioteka je raspisala literalni i likovni konkurs koji je bio posvećen Topličkom ustanku, a nagrađenim učenicima je direktorica Nataša Đorđević dodelila diplome i nagrade. Zatim se prisutnim gostima obratio istoričar Nemanja Jović, a onda je pročitan i nagrađen literalni rad. Ispred boračkog udruženja iz Leskovca, predsednik udruženja dodelio je zahvalnicu pok.Iliji Arsiću, dugogodišnjem sekretaru udruženja boraca, koju je uručio njegovom sinu, Nebojši Arsiću.

Check Also

Školarci od petka na mini raspustu

Prolećni raspust ove godine doneće učenicima punih deset dana odmora “u komadu”, što će biti …

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *