Obeležen Dan oslobođenja Leskovca u Prvom Svetskom ratu

Komemorativnim skupom i polaganjem venaca na spomenik oslobodiocima, u Leskovcu je obeležen 7. Oktobar dan oslobodjenja grada u Prvom svetskom ratu.

 

Komemorativnom skupu, povodom obeležavanja Dana oslobodjenja Leskovca u Prvom svetskom ratu, prisustvovao je veliki broj civilnih i vojnih zvaničnika i gradjana, a o istorijskim činjenicama i zastrašujućoj  hrabrosti srpskih boraca, govorio je član gradskog veća, Božidar Vučković.

On je podsetio na to da su Srbi  na ovaj dan pre 99 godina, potpomognuti saveznicima bili stacionirani u Grdelici, spremajući se za konačno oslobodjenje Leskovca. Sledećeg dana promarširali su glavnom ulicom.

– Toga dana završena je okupacija i bugarizacija ovog prostora. Ponovo smo morali da sumiramo rezultate razaranja i uništavanja ljudstva i resursa. Ovakvi datumi su prilika da progovorimo o herojstvu i vrlinama srpskih vojnika. Pročitaću vam šta su na ovu temu pisali oni koji su učestvovali u okupaciji ili bili akteri dogadjanja, a nisu bili Srbi.

– Nemački car Vilijem drugi o Srbima: Žalim što ovaj junački narod nije bio moj saveznik. Egon Ervin Kiš, književnik, kaplar 11. Pešadijskog puka austrougarske vojske kaže: Tek u Srbiji 1914. Godine, shvatio sam da je ljubav prema slobodi malih naroda, jača od sila nasilja velikih i moćnih.Tek sam ovde shvatio reči koje sam ranije čuo: da neumitna sila-volja savladjuje sve, a da je slabost sile o tome što veruje samo u silu.

Ovo je prilika, istakao je Vučković da se još jednom podsetimo i progovorimo o tome koliko su nas puta razni zavojevači osvajali, razarali, uništavali i koliko su se puta Srbi oslobadjali i uzdizali.

– Ako je prošlo 130 godina od oslobodjenja od Turaka, 99 od oslobodjenja od Bugara, Austro-ugara i Nemaca, 72, od pobede nad Nemcima i Bugarima, 18 od Nato agresije, uz dva balkanska rata, onda je stvarno potrebno zapitati se odakle energija koju crpimo, da bismo ovoliko žudeli za napretkom i slobodom.

Od tri armije, koliko ih je započelo rat, na Solunskom frontu nastupile su dve, jer je živote za otadžbinu i slobodu, položio ogroman broj naših predaka, podsetio je istoričar Ivan Becić.

Na zastavama njihovih jedinica stajao je natpis: Bolje smrt, nego život pod tudjinom, moćni slogan koga su se držale i kasnije generacije srpskih ratnika, a verovatno će tako biti i ubuduće, jer se priče o herojstvu predaka i njihovoj želji da žive u slobodi, moraju prenositi s kolena na koleno i slaviti kao nadljudska dela, poručeno je sa komemmorativnog skupa. Vence na spomenik oslobodiocima položile su delegacije grada Leskovca, vojske Srbije, udruženja ratnika i potomaka ratnika, rezervnih vojnih starešina, vojnih penzionera i udruženja boraca.

S. Ć.

Check Also

Koncertna dvorana u Domu Vojske uskoro realnost

U Koncertnoj dvorani, koja će se smestiti u renoviranom Domu Vojske u Leskovcu, očekuje se …

One comment

  1. Hvala na pominjanju Organizacija Boraca mismo hvatali leptire oko spomenika.

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *