”Mrkonjski vis” zaslužuje da postane Spomenik prirode

Slide Background
Build & Design
Build & Design
previous arrowprevious arrow
next arrownext arrow

Ministarstvo za zaštitu životne sredine pokrenulo je postupak zaštite prirodnog područja III kategorije, ”Mrkonjski vis”, a nakon što je Zavod za zaštitu prirode Srbije, 11. avgusta 2020. godine, predlog dostavio Odeljenju za urbanizam-oblast životne sredine, ispunjeni su uslovi za pokretanje postupka.

U međuvremenu su održane javna rasprava i javna prezentacija, a konačna odluka o proglašenju ”Mrkonjskog visa” Spomenikom prirode, mogla bi biti uskoro doneta.

”Mrkonjski vis” je refugijum velikom broju reliktnih vrsta, koje su svoje utočište našle u šumskim zajednicama crnog graba i crnog jasena, hrasta i leske. Od do sada registrovanih 95 vrsta biljaka, od nacionalnog značaja su gnezdovica, mečja leska, kostrika i jezičasta kostrika. ”Mrkonjski vis” ima i bogatu faunu. Na samom vrhu, pronađeni su primerci grčke žabe, dok je u nižim predelima zabeležen veliki broj šumskih kornjača. Na širem području, registrovano je 67 vrsta ptica, a od nacionalnog i međunarodnog značaja su: crna roda, grlica, seoski detlić, crna žuna, osičar, srednji detlić, sivi soko, rusi svračak, šumska ševa, obična beloguza i vinogradarska strnadica.

Površina potencijalnog Spomenika prirode ”Mrkonjski vis” je 144.634 hektara, od kojih je 11,91% u sistemu zaštite II, a 88,09 posto u sistemu zaštite III stepena. Prema vlasničkoj strukturi površina u katastarskim opštinama Mrkonje, Tulare i Poroštica, 92,26 posto površine je u privatnoj, a 7,7% u državnoj svojini.

Prema pravilniku o kriterijumima vrednovanja i postupku kategorizacije zaštićenih područja, ”Mrkonjski vis” se svrstava u III kategoriju, kao zaštićeno područje lokalnog značaja.

Zavod za zaštitu prirode Srbije, poredložio je da upravljanje budućim Spomenikom prirode, bude povereno Turističkoj organizaciji opštine Medveđa.

Ovaj sadržaj je deo projekta koji je sufinansirala opština Medveđa. Stavovi izneti u podržanom medijskom projektu nužno ne izražavaju stavove organa koji je dodelio sredstva.

Check Also

U Biblioteci održan čas o sećanju na stradanje u Drugom svetskom ratu

U susret Danu sećanja na žrtve holokausta, genocida i drugih žrtava fašizma u Drugom svetskom …

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *