Leskovački zantlije čuvari tradicije koja se prenosi sa kolena na koleno

Pre samo stotinak godina biti zanatlija u Srbiji je bio cenjen i častan izvor prihoda koji je omogućavao težak, ali pošten život. Zanatska proizvodnja se realizovala u zanatskim radnjama, a posao su vodili majstori.

I danas su zanatlije prisutni u Leskovcu, ali je njihov broj značajno manji, a onu nekilicinu koju je još ostala verna svojoj profesiji posetio je danas gradonačelnik Leskovca Groran Cvetanović.

Obilazak je počeo u berbernici “Perica” preko puta Zelene pijace, nastavljen u frizerskom salonu “Bora plus” u ulici Ivana Milutinovića, poslastičari “Minjon” i obućarskim radnjama “Taratumba” i Žišić” u istoj ulici.

“Ove male zanatske radnje datiraju od davnina, a ja sa ponosom mogu da istaknem da su berberske usluge koristili kako moj deda, moj otac pa sad i ja. Frizerski salon Perica je najstariji salon u gradu, čija se tradicije prenosila sa kolena na koleno.Zanatski radnici sve vreme sa svojih deset prstiju obezbeđuju egzistenciju porodice, ali i pokazuju da taj plamičak tradicije opstaje i u našem gradu”. Frizerski salon “Bora plus” takođe datira od davnina, a njihov rad karakterišu inovacije koje primenjuju. U ovom slučaju cela porodica se bavi ovim zanatom – istakao je gradonačelnik Cvetanović.

Obilazeći obućarsku radnju “Taratumba” i “Žišić” gradonačelnik je istakao da su obućari jedni od najstarijih zanatlija koji pokazuju šta znači kvalitet, istrajnost i tradicija.

“Sa poslovanjem od preko 116. i 60. godina mogu se pohvaliti ove obućarske radnje. Realno gledano tržište je pretrpano obućom nižeg kvaliteta koji se pazari po jeftinijoj ceni pa naši sugrađani nemaju potrebu za popravkama. Iskreno se nadam da će se ovo stanje popraviti i da će i naši zanatlije ponovo oživeti svoje poslove.

Poslastičara “Minjon” nadeleko poznata i prepoznata od davnina bila je zadnja destinacija današnje posete.

“Pored vrhunskih kolača ovde su mladi sklapali prijateljstva, ljubavi družili se i uživali, a vlasnici su ostali i danas verni tradiciji pripreme slatkiša, limunade i boze.

Činjenica da su možda donekle i zaboravljeni, ne umanjuje vrednost sertifikacije za mnoge stare zanate, budući da je ipak primetna potražnja za kvalifikovanim radnicima tih profila, te se pomenuti zanatlije nadaju da će njihovi naslednici krenuti njihovim stopama i nastaviti ovu tradiciju nasleđenu od dedova i pradedova.

I.D.

Check Also

Koncertna dvorana u Domu Vojske uskoro realnost

U Koncertnoj dvorani, koja će se smestiti u renoviranom Domu Vojske u Leskovcu, očekuje se …

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *