LESKOVAČKA SPRŽA Formirano udruženje koje će raditi na brendiranju

Četiri godine su prošle od radjanja ideje o sertifikaciji leskovačke sprže, kao proizvoda sa zaštićenim geografskim poreklom.

 

U medjuvremenu se radilo na tome, a jedna od aktivnosti u procesu dobijanja  oznake nacionalni brend, jeste formiranje udruženja koje će okupljati odgajivače svinja, klaničare i proizvodjače sprže. Danas je ono imalo osnivačku skupštinu.

Za protekle četiri godine, svi pokušaji da se stočari, klaničari i preradjivači mesa sa juga Srbije okupe na jednom mestu, formiraju svoje udruženje i pokrenu inicijativu za zaštitu imena sprža, propali su, pa je sve ostalo samo na ideji. Predsednik Zadružnog saveza Jablaničkog i Pčinjskog okruga, Milorad Stajković  smatra da je osnovni motiv  potreba da se promeni svest gradjana o ishrani, jer su u našoj kuhinji zastupljena ulja biljnog porekla, dok je svinjska mast anatemisana i proglašena osnovnim uzrokom povišenog holesterola i triglicerida. To je razlog što se mast i sprža nezasluženo smatraju nus proizvodima.

– Postoji mogućnost da se izradjuje čitava paleta proizvoda u kojima je sprža osnovni sastojak, što bi moglo otvoriti vrata preradjivačima, koji bi se mogli samo time baviti.Ona će, dobijanjem sertifikata dobiti i na ceni, a to obezbedjuje proizvodjačima uslove za podizanje kapaciteta, što bi se posredno odrazilo i na razvoj klaničarske i mesne industrije.Danas formirano udruženje ima za cilj da sve proizvodjače i preradjivače svinjskog mesa okupi i ojača, jer su i sami shvatili da individualnim nastupima na tržištu, neće moći ni da se razvijaju ni da ostvare neku značajnu dobit, tvrdi Stajković.

Jedna od stvari kojima će se novoformirano udruženuje aktivno baviti jeste da realizuje ideju o zaštiti leskovačke sprže kao proizvoda sa geografskim poreklom. Proces je složen, skup i dugotrajan, ali se, ukoliko su elaborati dobro pripremljeni, posao može ubrzati:

– Dužina trajanja je realtivna, a zabluda je da sertifikacija uvek mora da traje dugo. U Zavodu za intelektualnu svojinu se to realtivno brzo radi, a sve zavisi od kvaliteta prijave. Ona mora da sadrži detaljan i precizan opis geografskog područja i tehnološki proces proizvodnje. Posle toga, tražimo mišljenje nadležnog državnog organa. U konkretnom slučaju, to bi bilo Ministarstvo poljoprivrede. Ne možemo da ulazimo u to koliko su podnosioci prijave dugo radili na elaboratu i definisanju posebnih svojstava i kvaliteta sprže, ali je neki okviran rok za izdavanje serfitikata- jedna godina.

U Francuskoj, pojašnjava, Dragojević, koja predstavlja kolevku oznaka geografskog porekla , proces traje od 2 do deset godina, ali u slučaju sprže, sve bi trebalo da traje znatno kraće. Ima, medjutim, i prepreka:

– Mora se precizno definisati tehnološki postupak proizvodnje, kao i pitanje geografskog područja na kome se vrši proizvodnja, koje se mora što optimalnije utvrditi, da ne bude ni preusko, ni preširoko. Ciljno vezivanje samo za odredjeno područje, odredjeni grad, opštinu ili čak naselje, mogli bi dovesti do problema u kasnijem plasmanu robe koja  je zaštićena geografskim poreklom. Treba , u tom poslu, biti jako mudar, savetuje Dragojević.

Zavod za intelektualnu svojinu, do sada je izdao nešto više od 50 sertifikata za proizvode sa zaštićenim geografskim poreklom, a medju njima su i Leskovačko roštilj meso i Leskovački ajvar, koji se smatraju i nacionalnim brendovima.

Novoformirano udruženje ”Leskovačka sprža”, u izradi elaborata, oslanja se na pomoć i podršku Tehnološkog fakulteta u Leskovcu, koji se i ranije dokazao kao relevantna institucija u ovoj oblasti.

S. Ć.

Check Also

Koncertna dvorana u Domu Vojske uskoro realnost

U Koncertnoj dvorani, koja će se smestiti u renoviranom Domu Vojske u Leskovcu, očekuje se …

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *