Komemoracija povodom 19 godina od granatiranja putničkog voza na mostu u Grdelici

Pored spomen obeležja kod mosta na ulazu u Grdeličku klisuru danas je održana komemoracija u znak sećanja na tragičan događaj koji je obeležio NATO bombardovanje Srbije 1999. godine.

12. aprila 1999. godine NATO avioni granatirali su putnički voz broj 393 na mostu na Južnoj Moravi na ulazu u Grdeličku klisuru. Tom prilikom ubijeno je pedesetak civila, ali tačan broj žrtava nikada nije utvrđen.

Ovaj dan ostaće upamćen kao jedan od najtragičnijih događaja i užasan zločin.

Na komemoraciji su govorili Vesna Brajović, izvršna direktorka za saobraćaj preduzeća “Srbija voz”, Milan Šegan iz “Infrastruktura Železnica Srbije” i dr Goran Cvetanović, gradonačelnik Leskovca.

-U tom vozu su bili putnici, naši zaposleni i u tom trenutku je ono što je trebalo da se nastavi zaustavljeno, zaustavljeni su njihovi životi, njihove nade i naše pravo da budemo sa njima, da radimo i živimo sa njima, da budemo prijatelji sa njima.U tom trenutku smo shvatili da postoje neki zločini koji nemaju ljudsko lice, neki zločini koji su tu sami radi sebe. Naša je obaveza da se sećamo naših sugrađana i naših kolega, da ne dozvolimo  da oni budu neka kolateralna šteta, negde skrajnuti i da nemamo tu mogućnost da ih ispoštujemo i da kažemo i ove godine i sledećih godina da su njihovi životi bili vredni,da nam žao što nisu više sa nama i da ćemo raditi na tome  da se ovakvi besmisleni zločini više nikada ne dogode – poručila je Vesna Brajović, izvršna direktorka “Srbija Voza”.

-Toliko godine prođoše i dan danas se postavljaju ista pitanja na koja nemamo pravi odgovor. Zašto? Zbog čega? Ko je dao nekome to pravo i slobodu i takvu moć da se na najsuroviji način poigrava ljudskim sudbinama i da zavija tolike porodice u crno ? Moramo se nadati da će jednom porodice nastradalih dobiti bar neki odgovor a da će krivci za ovaj surov zločin, koji je nazvan kolateralna šteta u Nato akciji, biti prevedeni pravdi. Pogledavši most koji smo obnovili neko ko ne zna njegovu tužnu priču ne bi mogao ni da pretpostavi da je on mesto na kojem je u jednom momentu nestalo i ugasilo se toliko ljudskih života tokom Nato bombardovanja. Njegova rekonstrukcija je dokaz da ljudska ruka može popraviti i sagraditi gotovo sve materijalno što se zamisli a isto tako ljudska ruka može uništiti sve, čak i ono najvrednije ljudski život a tome nema povratka. Svi nedužni stradaoci ostavili  su nam u amanet da ih se sećamo i da ne dozvolimo da se njihova sudbina ponovi – kazao je Milan Šegan.

-Navršilo se skoro dve decenije od početka Nato bombardovanja, navršilo se 19 godina od raketiranja putničkog voza 393, 19 godina od kako su ovde stradale nevine žrtve. 19 godina jeste prošlo ali naše sećanje na te nesrećne dane 1999. godine nikad neće proći.  Sećanje da je tadašnja SRJ bombardodvana 78 dana, sećanje da je  poginulo oko 2500 ljudi a povređeno oko 13 000 ljudi. Tada je bačeno skoro 500 000 projektila, skoro 40 000 kasetnih bombi sa namerom da se ubiju naši vojnici, naši policajci, naši civili, naša zemlja. Odajući počast mi pokazujemo da nikada ih nećemo zaboraviti,pokazujemo da nikada nećemo zaboraviti nanetu nepravdu našoj zemlji – rekao je gradonačelnik Cvetanović.

Prvi čovek Leskovca je naglasio da Srbija nikada neće zaboraviti ono što se dogodilo.

-Svakog 12. aprila sećamo se bespomoćnih putnika i njihove nesrećne pogibije. Patnja za njima će biti večna i  uvek  ćemo osuđivati napad koji se ovde dogodio. Neki su možda oprostili ,neki verovatno nisu ali u jedno sam siguran,dok smo živi zaboraviti nećemo. Nek je večna slava poginulim putnicima, vojnicima,civilima,svim našim građanima koji su doživeli tu nesrćnu i neka se 12. april nesrećno proleće 1999.godine više nikada ne ponovi – istakao je gradonačelnik Leskovca dr Goran Cvetanović na komemorativnom skupo pored spomen obeležja stradalia u granatiranju putničkog voza na mostu na ulazu u Grdeličku klisuru.

Vence na spomenik stradalima položili su članovi porodica, predstavnici grada Leskovca, železničkih preduzeća, organizacija boraca i veterana rata.

Check Also

SLIŠANE – Selo sa bogatom istorijom i prirodnim lepotama

Slišane, malo selo u Srbiji, smešteno u opštini Lebane u Jablaničkom okrugu, predstavlja pravu riznicu …

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *