ISTRAŽUJEMO Kupovina preko interneta u inostranstvu, šta plaćamo (carinu ili PDV) i koliko?

Slide Background
Build & Design
Build & Design
previous arrowprevious arrow
next arrownext arrow

Kupovina preko interneta sve je prisutnija u Srbiji. Šta plaćamo, carinu ili PDV i koliko, jeste nešto što bismo trebali da znamo pre odluke o kupovini “on-line”.

Prilikom kupovine proizvoda preko internet sajtova jedno od najčešćih pitanja koje interesuje korisnike je koliko plaćaju carinu i zbog čega. Odgovore na ova pitanja našao je Istok Pavlović,stručnjak za internet marketing, od kompetentnog sagovornika iz Uprave carina, šefa carinske ispostave Pošta Beograd Vladimira Kneževića.

Zbog čega variraju carinske dažbine ?

“Sami znate da kada se nešto poručuje postoje razne akcije koje možda utiču na cenu proizvoda i ljudi najčešće tada i kupuju te proizvode, kada su na sniženju, znači na akciji. Međutim, vreme koje protekne od kupovine proizvoda do trenutka kada ta pošiljka dođe na carinjenje u poštu carinjenja protekne izvesno vreme. Tada se na sajtu tog dobavljača, odnosno prodavca, pojavi možda neka druga cena za isti proizvod. A kako na većini pošiljaka koje stižu nema vrednosti ili je ona beznačajno mala, mi smo prinuđeni da tražimo tu vrednost putem interneta, na sajtu tog dobavljača. I u tom trenutku, normalno, javlja se razlika u ceni u zavisnosti od one koja je plaćena i one koja se trenutno javlja na internetu”, rekao je Vladimir Knežević.

Takođe, Knežević je istakao da sve pošiljke podležu carinjenju osim ako nisu nekim osnovom oslobođenje, a mogu biti oslobođene ukoliko su to pošiljke male vrednosti nekomercijalne vrednosti poslate od strane fizičkog lica drugom fizičkom licu u vrednosti do 70 evra i takve pošiljke ne plaćaju ni carinu ni PDV.

Od velikog broja pošiljaka koje pristignu na adrese primalaca određenom metodom se selektuje one koje će ući u poštansku carinsku prijavu. Nekada može da se desi da ista roba bude selektovana, odnosno upisana u prijavu, a drugi put ne.

– Pošiljke do 50 evra plaćaju PDV. To je ono najčešće što se stranke bune i što im nije jasno „Zašto sam platio carinu“. Nisu u stvari platili carinu, nego su platili PDV za te pošiljke male vrednosti do 50 evra, objasnio je Knežević.

Takođe je napomenuo da može da se desi da carinik proceni da je vrednost robe veća nego što piše na paketu i objasnio zašto je to tako…

‘Recimo da ste poručili drona koji je koštao 200 evra. Možda je tada bio na nekom sniženju, na akciji. Kada taj dron stigne u Srbiju, carinik će da potraži koliko košta taj model drona na zvaničnom sajtu te firme. Ako na zvaničnom sajtu piše da dron košta duplo više, recimo 400 evra, onda će vam on to računati kao osnovicu za carinjenje. To možda nije pravedno, ali carinici nisu krivi, oni samo rade svoj posao. Oni jednostavno žele da spreče zloupotrebe. U protivnom, vi biste mogli da kažete Kinezu da napiše na svakom paketu da je vrednost robe 20 evra i ne biste plaćali carinu nikad. Dakle, carinik ne zna da li ste vi stvarno našli neku stvar po super povoljnoj ceni ili ste se jednostavno dogovorili sa pošiljaocem da namerno stavi nižu cenu. Imajte ovo na umu posebno kad je tehička roba u pitanju, jer tu najčešće proveravaju. Opet, može da se desi i da vam carinici uvaže tu nižu cenu. Ako postoji faktura na tom paketu, kao što rekoh nema pravila. Ali bitno je da znamo neki najgori slučaj, tj. šta sve može da se desi”, zaključuje autor ovog zanimljivog i poučnog serijala.

Check Also

Conić: Nije istina da slike iz Kulturnog centra nestaju, ako neko ima drugačiju informaciju neka nam se obrati

Na današnjoj konferenciji za medije, Leskovački kulturni centar (LKC) oštro je demantovao informacije koje su …

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *