Humani Vlasotinčani prikupili pomoć za dom pri manastiru Sveta Petka izvorska

Nedavno se u medijima i na društvenim mrežama pojavio apel manastira Sveta Petka izvorska kod Paraćina, koji čuva neželjenu i bolesnu decu. Zatražena je pomoć u hrani, sredstvima za higijenu i dezinfekciju, garderobi i pelenama za odrasle.

U Dom za decu ometenu u razvoju pri manastiru Sveta Petka izvorska smešteno je 88 napuštenih, bolesnih i nepokretnih štićenica o kojima brine desetak monahinja i dve žene koje pružaju stručnu pomoć.

„Nije lako, domaćinstvo je veliko, poslednja dva meseca suočavamo se sa egzistencijalnim problemima. Pored nedostatka hrane i sredstava za higijenu, javio se i novi problem jer je na adresu domskog odeljenja manastira stigla i opomena pred isključenje struje“, reči su mati Glikerije.

Na inicijativu Aleksandre Stamenković i Žakline Stojanović iz Vlasotinca prikupljena je pomoć za dom u kome borave autistične žene i koji se nalazi pri pomenutom manastiru. Prikupljena pomoć sastojala se u namirnicama, sredstvima za higijenu, garderobi, pampersima, a novčani deo pomoći odmah je uplaćen na žiro račun.

„Više puta sam posetila ovaj manastir i znam da je u domu koji se nalazi u okviru ove svetinje smešteno 88 žena, zapravo dece zarobljene u telima žena, koje najlepše grle i daju najčistiju ljubav. Preko društvenih mreža saznala sam da im je potrebna pomoć i odmah pokrenula akciju u saradnji sa Narodnom bibliotekom „Desanka Maksimović“. Srba Takić, direktor, zaposleni u biblioteci i njihovi saradnici su nam izašli u susret tokom prikupljanja pomoći u robi i novcu koji smo prosledili domu. Naša mala pomoć njima je veoma mnogo značila“, kaže Aleksandra Stamenković.

„Na inicijativu Aleksandre Stamenković, žene velikog srca, priključila sam se akciji i posetila manastir Sveta Petka izvorska prilikom dostavljanja pomoći.. Za nas nije bilo veće sreće nego kada smo odnele pomoć, pomogle da neko bude sit, da ima osmeh na licu, a mi da pokažemo da smo ljudi. Nastavićemo i dalje sa humanitarnim radom. Imamo ideju da formiramo humanitarno udruženje, čiji bi zadaci i ciljevi bili prevashodno vezani za pomoć različitim populacijama ugroženog stanovništva. Svakako ćemo i dalje pomagati manastiru Svete Petke“, kaže Žaklina Stojanović.

Narodna biblioteka „Desanka Maksimović“ veoma često učestvuje u humanitarnim akcijama, a neke od njih i sama pokreće. Ova ustanova kulture je sa Udruženjem Vlasinska vila učestvovala u prikupljanju garderobe za decu. U nekoliko navrata učestvovala je u humanitarnoj akciji Čep za hendikep zbog čega je od istomenog udruženja iz Zrenjanina dobila priznanje. U tim aktivnostima biblioteka motiviše i svoje članove da se uključe u prikupljanje pomoći.Nedavno su bibliotekari prikupili pomoć za korisnike doma pri manastiru Sveta Petka izvorska.U akciju su se uključili i članovi Udruženja poštovalaca Svete gore Atonske.

„Animiramo čitaoce i članove biblioteke da nam se pridružuju tokom prikupljanja pomoći za siromašne, bolesne i nemoćne. Važno nam je da uspostavljamo što bolje odnose sa našim korisnicima, jer ako je knjiga najbolji drug, onda je biblioteka najbolja kuća na koju mogu da se oslone i kada im je teško i kada im je dobro“, kaže direktor Srba Takić.

Check Also

U nedelju u Leskovcu preventivni pregledi dece i odraslih

U nedelju , 8 septembra u period od 8 do 17h ,u Leskovcu će biti …

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *