Humani Vlasotinčani prikupili pomoć za dom pri manastiru Sveta Petka izvorska

Slide Background
Build & Design
Build & Design
previous arrowprevious arrow
next arrownext arrow

Nedavno se u medijima i na društvenim mrežama pojavio apel manastira Sveta Petka izvorska kod Paraćina, koji čuva neželjenu i bolesnu decu. Zatražena je pomoć u hrani, sredstvima za higijenu i dezinfekciju, garderobi i pelenama za odrasle.

U Dom za decu ometenu u razvoju pri manastiru Sveta Petka izvorska smešteno je 88 napuštenih, bolesnih i nepokretnih štićenica o kojima brine desetak monahinja i dve žene koje pružaju stručnu pomoć.

„Nije lako, domaćinstvo je veliko, poslednja dva meseca suočavamo se sa egzistencijalnim problemima. Pored nedostatka hrane i sredstava za higijenu, javio se i novi problem jer je na adresu domskog odeljenja manastira stigla i opomena pred isključenje struje“, reči su mati Glikerije.

Na inicijativu Aleksandre Stamenković i Žakline Stojanović iz Vlasotinca prikupljena je pomoć za dom u kome borave autistične žene i koji se nalazi pri pomenutom manastiru. Prikupljena pomoć sastojala se u namirnicama, sredstvima za higijenu, garderobi, pampersima, a novčani deo pomoći odmah je uplaćen na žiro račun.

„Više puta sam posetila ovaj manastir i znam da je u domu koji se nalazi u okviru ove svetinje smešteno 88 žena, zapravo dece zarobljene u telima žena, koje najlepše grle i daju najčistiju ljubav. Preko društvenih mreža saznala sam da im je potrebna pomoć i odmah pokrenula akciju u saradnji sa Narodnom bibliotekom „Desanka Maksimović“. Srba Takić, direktor, zaposleni u biblioteci i njihovi saradnici su nam izašli u susret tokom prikupljanja pomoći u robi i novcu koji smo prosledili domu. Naša mala pomoć njima je veoma mnogo značila“, kaže Aleksandra Stamenković.

„Na inicijativu Aleksandre Stamenković, žene velikog srca, priključila sam se akciji i posetila manastir Sveta Petka izvorska prilikom dostavljanja pomoći.. Za nas nije bilo veće sreće nego kada smo odnele pomoć, pomogle da neko bude sit, da ima osmeh na licu, a mi da pokažemo da smo ljudi. Nastavićemo i dalje sa humanitarnim radom. Imamo ideju da formiramo humanitarno udruženje, čiji bi zadaci i ciljevi bili prevashodno vezani za pomoć različitim populacijama ugroženog stanovništva. Svakako ćemo i dalje pomagati manastiru Svete Petke“, kaže Žaklina Stojanović.

Narodna biblioteka „Desanka Maksimović“ veoma često učestvuje u humanitarnim akcijama, a neke od njih i sama pokreće. Ova ustanova kulture je sa Udruženjem Vlasinska vila učestvovala u prikupljanju garderobe za decu. U nekoliko navrata učestvovala je u humanitarnoj akciji Čep za hendikep zbog čega je od istomenog udruženja iz Zrenjanina dobila priznanje. U tim aktivnostima biblioteka motiviše i svoje članove da se uključe u prikupljanje pomoći.Nedavno su bibliotekari prikupili pomoć za korisnike doma pri manastiru Sveta Petka izvorska.U akciju su se uključili i članovi Udruženja poštovalaca Svete gore Atonske.

„Animiramo čitaoce i članove biblioteke da nam se pridružuju tokom prikupljanja pomoći za siromašne, bolesne i nemoćne. Važno nam je da uspostavljamo što bolje odnose sa našim korisnicima, jer ako je knjiga najbolji drug, onda je biblioteka najbolja kuća na koju mogu da se oslone i kada im je teško i kada im je dobro“, kaže direktor Srba Takić.

Check Also

Školarci od petka na mini raspustu

Prolećni raspust ove godine doneće učenicima punih deset dana odmora “u komadu”, što će biti …

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *