Glavno dečije zanimanje – njeno veličanstvo igra

Prema rečima čuvenog pedagoga Marije Montesori “Igra je posao deteta.” Mnogi razvojni psiholozi, pedagozi i pedijatri usvojiće ovu tvrdnju ističući da je igra ključna za učenje, razvoj, samopouzdanje i opštu dobrobit deteta.

Raznolikost u igri je važna, jer pomaže u svim oblastima dečjeg razvoja. Uglavnom govorimo o strukturisanoj i nestrukturiranoj, odnosno slobodnoj igri. Dakle, podjednako je bitno da dete ima različite mogućnosti – da se igra samostalno, da mašta i uživa u kreativnim igrama, kao i da se igra igračkama. 

Kako deca rastu, način igre se menja. Iz faze u fazu, menjaju se interesovanja, kao i igračke koje deca vole. Međutim, ono što ostaje nepromenjeno jeste činjenica da je igra zaista glavno zanimanje mališana. Istraživali smo važnost igre i kako se ona razvija sa detetom. Pročitajte.

Važnost igre

Igra je od suštinskog značaja za učenje i razvoj vašeg deteta. Kada se dete igra, zapravo može na mnogo različitih načina da uči, savlada i unapređuje životne veštine. Igrajući se dete bolje razume kako svet funkcioniše. Igra mu pomaže da izgradi poverenje, da se oseća voljeno, sigurno i srećno.

Istovremeno, kroz samostalnu igru ili sa vršnjacima, mališani razvijaju društvene veštine, jezik i komunikaciju, uče da brinu za druge ljude i životno okruženje. Naravno, neosporan je uticaj igre na razvoj fine i grube motorike. Danas je lako dostupna online prodaja, pa roditelji mnogo jednostavnije mogu da dođu do onih igračaka koje smatraju najzanimjivijim i najkorisnijim za svoje dete.

Različite vrste igre: nestrukturisane i strukturirane

Za decu je važno da imaju mnogo različitih vrsta iskustava u igri. Dakle, igra na otvorenom i zatvorenom, slobodna i strukturisana igra, kreativni ili uradi-sam “projekti” samostalni ili u grupi – svaki vid igre je bitan za dete, za njegov fizički, društveni, emocionalni napredak, kao i za razvijanje mašte.

Poseban značaj ima slobodna igra, odnosno neplanirana igra koja se jednostavno dešava, u zavisnosti od toga šta zanima vaše dete u tom trenutku. Za mlađu decu je ključno da se igraju na ovaj način, jer tako mogu da koriste svoju maštu i kreću se sopstvenim tempom.

Neki od primera slobodne igre obuhvataju muzičke i umetničke igre, zatim maštovite poput pravljenja zamka od kutija, stolica i ćebadi ili presvlačenje i igranje uloga. Bitno je da dete ima priliku da istraži nove i/ili omiljene prostore bilo da je reč o ormaru ili dvorištu, parku i igralištu.

Roditelji mogu i ne moraju biti deo nestrukturirane igre deteta. Uglavnom, sve se svodi na usmerenje – nekad je dovoljno pokazati mališanu bojice i papir na stolu ili gomilu haljina na podu, pa da on sam kreira magiju.

S druge strane, strukturisana igra je organizovana, odvija se u određeno vreme ili u određenom prostoru, pod čestim vođstvom odraslih. Ovde ubrajamo sve igre s loptom na otvorenom, na primer. Časovi plivanja, čitalački klubovi/grupe za čitanje i pripovedanje u lokalnoj biblioteci, časovi plesa, muzike ili glume takođe su dobar način da se dete igra i zabavi. Naravno, ne treba zaboraviti ni porodične društvene igre ili igre sa kartama.

Kako se igra razvija sa decom?

Kako dete raste, tako se razvija i njegov raspon pažnje i fizičkih veština, ali i način na koji se igra. Mališani postaju sve kreativniji i skloniji eksperimentisanju – sa idejama, igrama i igračkama. Roditelji imaju zadatak da im pruže više prostora i vremena za igru.

Treba imati na umu da je kod igranja raznovrsnost najbitnija – detetu će nekad biti važno da se igra samo, nekad sa vršnjacima ili da bude uključeno u neku interaktivnu igru sa drugom decom. U zavisnosti od uzrasta mogu ga zanimati sledeće igre:

Novorođenčad i bebe – igre koje podstiču razvoj

Da li ste znali da je za vašu bebu igra i to što gleda u vaše lice i sluša šta govorite – pogotovo ako se smejete? Ako imate malu bebu, možda biste mogli da isprobate neke zanimljive aktivnosti poput slušanja muzike i dečjih pesama. Muzika i zvona razvijaju sluh i pokret. Možete pokušati nežno tapkati po stomaku svoje bebe dok pevate.

Nežno golicanje ili predmeti različite teksture razvijaju čulo dodira. Možete eksperimentisati igrajući se sa stvarima kao što su perje, blato, metal ili pena.

Podstaknite bebu na jednostavne a važne pokrete hvatanja koristeći predmete različitih veličina, boja i oblika. U kasnijim fazama razvoja, kada dete već treba da puzi, stoji i hoda, kao “poligon za igru” i učenje mogu da posluže lopte, igračke, kutije i naravno čvrsti nameštaj.

Za male bebe je veoma važno da provode svakodnevno neko vreme na stomaku i igrajuči se na podu. Na ovaj način beba dobija podsticaj da se kreće i kotrlja, što joj dalje pomaže da razvije snagu i kontrolu mišića. Omogućite bebi da vidi i doživi svet iz drugačije perspektive. Sve što vam treba je prostirka za igru ili ćebence na podu.

Deca uzrasta 2 do 5 godina – igre u kojima bi mogli uživati

Detetu koje samostalno hoda i već jurca po kući i dvorištu, važno je obezbediti dovoljno prilika da ove veštine usavrši. Velike i lagane stvari kao što su kartonske kutije, kante ili loptice za naduvavanje mogu podstaći vaše dete da trči, gradi, gura ili vuče.

Kreda, konopac i muzika su sjajan podsticaj za skakanje, trčanje i hodanje, dok će razni obruči ili jednostavno jastuci pomoći detetu da poboljša veštine penjanja, balansiranja, kotrljanja i ljuljanja. Brda i tuneli mogu podstaći fizičke aktivnosti poput puzanja, penjanja i istraživanja.

Igre oblačenja sa šalovima, šeširima i raznim kostimima (ili pak maminim haljinama) dobre su za maštu i kreativnost. Ako pustite neku omiljenu muziku dok se vaše dete igra, ono takođe može da se upozna sa različitim zvukovima i ritmovima. Možda biste takođe voleli da pevate i plešete uz muziku sa svojim detetom.

Predškolci – kako da pokrenete um i telo vašeg predškolca

Želite da vaš predškolac uživa u slobodnoj igri? Dajte mu drvene kašike, štapove, plastične korpe, saksije, zgužvani papir ili staru odeću. Mašta će obaviti ostalo! Omiljena muzika ili lonci i tiganji su odlični za ples ili pravljenje muzike.

Jednostavne slagalice i igrice za podudaranje poput životinjskih domina mogu poboljšati pamćenje i koncentraciju vašeg deteta. Testo za igru i glina pomažu vašem detetu da razvije fine motoričke sposobnosti.

Lopte mogu podstaći udaranje, bacanje ili kotrljanje. Kada ohrabrujete svoje dete da šutira ili baca, pogledajte da li možete da ga naterate da koristi jednu, a zatim drugu stranu tela.

Kako se igraju deca školskog uzrasta?

Deca školskog uzrasta su već “velika”, sa razvijenom motorikom i širim dijapazonom ideja za maštovitu igru. Primera radi, mogu napraviti svoju tvrđavu koristeći nameštaj, posteljinu, šatore i kutije. U dvorištu se mogu zabaviti kreiranjem staze sa preprekama, a potom i njenim uzastopnim prelaženjem. Ova igra navodi mališane da se kreću na različite načine, u raznim pravcima i brzinama.

Jednostavne aktivnosti kuvanja i pripreme hrane su odlične za razvoj svakodnevnih veština, ali i pismenosti. Dajte detetu da čita naglas recept, meri sastojke i priprema neko jelo.

Dete može da izmašta raznovrsne scenarije igara u kojima je superheroj i glavni junak priče. Stariju decu podstaknite da nakon igre zapiše u svesku sled događaja. Ne samo da će se zabaviti, već će na ovaj način razviti samopouzdanje i, naravno, veštine pisanja i pismenosti.

Ako dete pokaže interesovanje za neki sport ili ples, možete razmisliti i o tome da ga uključite u timske aktivnosti za decu školskog uzrasta. Fudbal, košarka, balet, ali raznovrsne zanatske radionice za mališane poput dekupaža, pravljenja nakita, različitih konstruisanja mogu učiniti mnogo za detetev razvoj.

Šta ako dete ne želi da se igra?

Mnogi roditelji su zabrinuti zbog toga što njihovo dete ne želi da se igra. Međutim, trenuci kada dete nije zainteresovano za igru su uobičajeni i prirodni. Može biti da se vaš mališan umorio ili mu je postalo dosadno (ako predugo obavlja istu aktivnost). U retkim slučajevima nedostatak igre ili interesovanja za igranje može da ukazuje na neki razvojni poremećaj.

Pratite dete, njegova interesovanja za igračke i način na koji ih koristi. Posmatrajte u kojoj meri ga zanima igra sa drugom decom i ume li se uključi i postane deo neke interaktivne igre. Na kraju, iskoristite navedene ideje da podstaknete svog mališana da se zabavi, razvija se i raste srećno i zadovoljno.

/PR/

Check Also

OŠ “Josif Kostić” obeležila 170 godina postojanja i rada

Osnovna škola “Josif Kostić”, svečano je obeležila značajan jubilej – 170 godina postojanja i rada …

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *