GG ”Zajedno za Leskovac” ima predlog: Uvesti popodnevnu smenu i tako, bar delimično, rešiti problem manjka mesta u vrtićima

Slide Background
Build & Design
Build & Design
previous arrowprevious arrow
next arrownext arrow

Da postoji velika disproporcija oko broja mesta u leskovačkim vrtićima i potreba, odavno nije vest, kao i da rešavanje ovog problema, uprkos ranijim najavama, nije daleko odmaklo, ocenio je Nenad Zdravković, predsednik GrO GG ”Za Leskovac zajedno” i ponudio rešenje kako bi se stanje bar delimično popravilo

– Em je malo mesta, em se i ona koriste za decu, uglavnom stranački ”odabranih” roditelja. I u privatne vrtiće je dete teško upisati, a pritom će oni, kako čujemo, od septembra znatno podići cene usluga. Za roditelje dvoje predškolaca, ovo će biti namet na vilajet, a ionako nam plate nisu mnogo veće od minimalca. Nadležni već godinama daju obećanja da će se na pitanju proširenja kapaciteta raditi, ali znamo da se sve završava na rečima.

Sagledavajući pažljivo čitavu situaciju, GG ”Za Leskovac zajedno” došao je do lako primenjivog rešenja:

– Prema našim saznanjima, za sada samo jedan objekat Predškolske ustanove, ”Bambi”, ima popodnevnu smenu, a mogućnosti za produžen rad ima još nekoliko. Predlažemo lokalnoj samoupravi da obavi razgovore sa roditeljima, čija su deca ostala ispod crte, sa pitanjem da li bi im odgovaralo da svoje mališane upišu u popodnevnu smenu. Za one koji rade po smenama, problem bi bio rešen, bar za pola meseca, što bi koštalo upola manje nego celodnevni boravak. Tako bi i privatni vrtići morali da smanje cenu, jer bi bili manje atraktivni. Ovakav sistem bi otvorio i nova radna mesta, a smenska organizacija bila bi prepuštena rukovodiocima svakog vrtića. Ovaj predlog ću izneti i na sledećoj sednici Skupštine, jer smatram da je dobar i ideju nije teško sprovesti, ako postoji želja da se problem nedostatka mesta u vrtićima reši.

Zdravković se osvrnuo i na subvencije koje od grada dobijaju privatni vrtići, i koje iznose 80% cene. On je konstatovao da je odluka o ovakvoj vrsti podrške dobra, ali konstatovao da neko mora kontrolisati cene boravka. Privatni vrtići mogu da podignu cenu na 50.000, što znači da grad, treba da subvencioniše 40.000, što je nerealno, zaključio je Nenad Zdravković.

Check Also

Školarci od petka na mini raspustu

Prolećni raspust ove godine doneće učenicima punih deset dana odmora “u komadu”, što će biti …

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *