Davaoci krvi nezadovoljni Zakonom o transfuziji, rezervi u Leskovcu na minimumu

Primena novog Zakona o transfizionoj medicini počela je u od januara prošle godine, a na krajnjem jugu Srbije, u Leskovcu i Vranju, zvanično je na snazi od pre mesec i po dana.  Prva iskustva nisu pozitivna, a situacija ni ubuduće  neće biti bolja, smatra Dragan Veličković, sekretar Gradske organizacije Crvenog krsta u Leskovcu:

Veličković kaže da, na osnovu povratnih informacija, donosi zaključak kako novi Zakon o transfuzionoj medicini neće dovesti do kvalitativnih promena, nego, naprotiv,  do nestašica krvi. On izražava bojazan da ćemo se sa ozbiljnijim posledicama tek suočavati.


Naši davaoci su nezadovoljni. Jedni dinamikom, jer imaju potrebu da krv daju svaka tri meseca, a akcije se sa tim potrebama razmimoilaze. Za odlazak u Niš, kako bi to uradili u Službi, treba im 8oo dinara za put. Mnogima je to neprihvatljivo, kao i činjenica da ovde prikupljena krv, ide za Niš. Iako znam da je jedan od razloga za uvodjenje novog Zakona primedba na nemogućnost Službi da garantuju bezbednost krvi, smatram da u slučaju leskovačke to ne stoji, pošto za 3o godina nijedan pacijent ovde nije primio zaraženu krv. Naše kratko iskustvo  sa novim propisima pokazuje brojne manjkavosti, ali isti utisak imaju i kolege u ostatku Srbije.

Pojedini učesnici današnje akcije bili su nezadovoljni organizacijom, jer su čekali i do 45 minuta da bi dali krv, pošto je ekipa iz Niša došla sa jednim lekarom i tri kreveta.


Nažalost, niški Zavod za transfuziju krvi ima velike probleme. Povereno mu je ogromno područje, koje obuhvata 76 opština, od Kruševca do Negotina i Preševa, na jugu. Obećanja da će ta služba dobiti veći broj vozila i više izvršilaca nisu ispunjena, pa je ona nastavila da radi sa pet ekipa. Nemoguće je sa tim ljudskim kapacitetima, pokriti ogromnu teritoriju. Da li će se nešto promeniti na tom polju videćemo, to je na nadležnom ministarstvu i Zavodu za biomedicinu.

Veličković kaže da broj davalaca krvi u svim gradovima u Srbiji opada. Subotica, nekada grad sa najviše davalaca, danas na evidenciji ima tek polovinu njih.


   Subotica je izuzeta iz novouspostavljene mreže, a kada smo i mi to pokušali, nije nam prošlo. Prilikom poslednje posete direktorke Zavoda za biomedicinu, Vesne Rakonjac Leskovcu, sa njom je razgovarao gradonačelnik Goran Cvetanović i pokušali smo da i za Leskovac ’’izboksujemo’’ poseban status, ali ništa od toga. Plašim se onoga što dolazi. U opštoj bolnici rezerve krvi su minimalne, a obavljaju se samo ’’tople operacije’’, dok svi iz ’’hladnog programa’’, čekaju na red.

Sekretar Gradske organizacije Crvenog krsta dodaje i da novi Zakon ne prepoznaje ni porodične, odnosno namenske davaoce, kojih je u Leskovcu bilo par hiljada. 


Do sada je, prema planu i programu, trebalo da organizujemo četiri akcije, a mi smo sproveli samo dve. Očekujemo da  se u nastavku školske godine, potvrdi saradnja sa leskovačkim srednjim školama, posebno Tehničkom školom, gde je mnogo mladih davalaca. Nažalost, prostor nam je prilično sužen, jer danas gotovo da i nema preduzeća u kome bismo mogli da organizujemo akciju.

 ’’Dete se rodilo-valja ga ljuljati’’, konstatuje Veličković, koji koristi priliku da se dobrovoljnim davaocima zahvali na humanosti i pozove ih da i ubuduće nastave da daju doprinos misiji spasavanja ljudskih života.

S.Ć.

Check Also

Iz gradske kase isplaćena 3 miliona dinara na ime prevoza za zaposlene u Gradskoj upravi i insitucijama koje primaju plate iz budžeta

Nakon prošlonedeljne isplate od 125.476.969 dinara za zarade zaposlenima u Gradskoj upravi, Gradskom pravobranilaštvu, Turističkoj …

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *