Dan koji ne smemo da zaboravimo!

Slide Background
Build & Design
Build & Design
previous arrowprevious arrow
next arrownext arrow

Šestog septembra 1944. godine, saveznička avijacija je bombardovala Leskovac, ostavivši iza sebe nebrojene žrtve i uništenu privredu – posledice od kojih se grad nikad do kraja nije oporavio

Bilo je to lepo i sunčano septembarsko jutro. Leskovčani su slavili kraljev rođendan i slutili skori kraj rata. A onda se pola sata pre podneva nebo zacrnelo. Sledeće čega se svedoci sećaju je fijuk bombi, jauci i plač ljudi, porušene zgrade i kuće, centar prekriven leševima, dim koji je zaklonio sunce.

Bio je to deo operacije ”Ratweek”, koju su izveli saveznici i dodeljene jedinice NOVJ, sa ciljem uništenja vitalnih komunikacija za povlačenje Nemaca iz Grčke. Postoje verodostojna dokumenta koja upućuju na zaključak da je lično Koča Popović planirao bombardovanje Leskovca i drugih gradova južne Srbije, zajedno sa generalom Ficroj Meklejnom, a nakon sastanka na Radanu.

Razorno bombardovanje je izvelo 28 američkih bombardera, u pratnji 20 lovaca, a tog dana, pre 77 godina, na Leskovac je bačeno 69 tona bombi. Broj žrtava nikada nije preciyno utvrđen, a partizanski i četnički podaci se razlikuju. Prema prvima, poginulih je 1.000, među kojima 500 Nemaca, 200 četnika i 300 dobrovoljaca, a prema drugom izvoru, u bombardovanju je smrtno stradalo 2.000, a povređeno nekoliko puta više građana.

Uništeno je nekoliko kvartova, porušeno i oštećeno 1.840 objekata u centralnom gradskom jezgru. Od tolikog broja ljudskih žrtava i opustošene infrastrukture, Leskovac se nikada nije oporavio i zbog toga ovaj dan nikada ne smemo da zaboravimo. To je bila poruka i sa današnjeg komemorativnog skupa pored Spomen česme:

– Čini se, ipak, da su Leskovčani ili zaboravili na ovo veliko stradanje, ili o njemu ne znaju ništa. I lokalna samouprava bi mogla i morala da bolje organizuje ovu komemoraciju, pre svega kroz učešće škola i većeg broja građana. Moraju se uključiti i potomci nastradalih, jer samo tako ‘e najcrnji dan u novijoj istoriji grada ostati sačuvan od zaborava, ocenio je predsednik Gradskog odbora SUBNOR-a, u današnjem obraćanju.

Vence su, na Spomenik žrtvama bombardovanja 1944. godine, položile delegacije grada Leskovca, Vojske Srbije i SUBNOR-a.

Check Also

Školarci od petka na mini raspustu

Prolećni raspust ove godine doneće učenicima punih deset dana odmora “u komadu”, što će biti …

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *